Zařízení malé koupelny je trendy

Malá velikost koupelen je charakteristická především pro staré budovy, i když v budovách, které jsou aktuálně ve výstavbě, se prostor pro koupelnu také zmenšuje ve prospěch prostorného obývacího pokoje nebo ložnice. Z tohoto důvodu musíme při zařizování koupelny často dělat kompromisy. I v malé koupelně musí být místo pro záchod, umyvadlo, sprchový kout, skříňku nebo pračku. V současné době jsou na trhu zařízení určená přímo do malých místností, díky kterým můžeme ušetřit místo při zachování maximálního komfortu používání.

Čím bychom se měli řídit při výběru vybavení do malé koupelny

Základní věcí, na kterou bychom měli pamatovat, je dodržení optimálních rozměrů v uspořádání všech prvků, aby je mohli členové domácnosti pohodlně používat. Z tohoto důvodu musíme počítat především s volným prostorem umožňujícím volný přístup k záchodové míse, umyvadlu a skříňce. V případě sprchové kabiny nezapomeňte, že její dveře by se měly volně otevírat a umožňovat snadný vstup.

Při výběru sanitární keramiky je nejlepší volit závěsné modely nebo standardní modely navržené v menších velikostech. První řešení umožní snadné čištění a instalační prvky díky montáži na speciální rámy vytvoří polici na příslušenství. Druhá varianta se zase bude od standardních modelů lišit jen o pár centimetrů a samotná keramika se bude vyznačovat zaoblenými tvary a aerodynamickými liniemi.

Při výběru koupelnových armatur nezapomeňte, že jejich velikosti by měly být přizpůsobeny keramickému modelu. V případě sprchové baterie je dobrým řešením zvolit podomítkový model, jehož instalační prvky jsou umístěny ve výklenku ve zdi. U tohoto řešení je vnějším prvkem klika a ozdobná rozeta. Ideálním doplňkem pak bude sprchová hlavice, kterou lze namontovat na montážní rameno do stěny nebo stropu.

Problém v malé koupelně bývá většinou v každé koupelně najít místo pro doplňky nezbytné. Dobrým řešením je v tomto případě pořízení kompaktní skříňky, kterou je nejlepší umístit přímo pod dřez. Alternativou je umístění deskové keramiky nad umyvadlo, které vám umožní vytvořit další prostor pro potřebnou kosmetiku. Alternativou malých koupelen mohou být i úzké skříňky v podobě sloupků, které lze umístit do nik nebo volného prostoru nad záchodovou mísou či pračkou.

V malé koupelně se také vyplatí postarat se o prvky, které interiér opticky zvětší. Zajímavým řešením je instalace zrcadla se širokým sklem, které koupelně dodá hloubku. V malé místnosti dobře poslouží i prvky s lesklým povrchem udržované v pestrých barvách. Pro optické zvětšení koupelny se také vyplatí rozhodnout pro osvětlení studenou barvou – to platí jak pro celkové osvětlení, tak pro bodové osvětlení zóny u umyvadla.