Je levnější a etický, jako investice ale nezazáří

Takzvané lab-grown diamanty – tedy ty vyrobené v umělých podmínkách – zaznamenaly v posledních letech explozivní růst. Přírodním diamantům se podobají tak moc, že je musí pozorně zkoumat i odborníci. „I když se techniky (výroby diamantu – pozn. red.)objevily už na konci 20. století, teprve za posledních 10 let byl proces zdokonalen tak, aby bylo možné v laboratořích vyrábět diamanty za správnou cenu a kvalitu,“ popisuje BBC. 

Podle odhadů byl loni globální trh s těmito umělými diamanty oceněn na 22 miliard dolarů. Předpokládá se, že tržní hodnota do roku 2028 vzroste na 37 miliard dolarů. Největším producentem je Čína, která pokrývá polovinu celkové produkce, následuje Indie a USA.

Drahé kameny z laboratoře ovšem nemají jen výhody. Výroba syntetických diamantů je především energeticky značně náročný proces. Konkrétně Pandora přitom hodlá využívat výhradně obnovitelné energie. Výrobci šperků také při nákupu požadují odpovídající certifikaci od prodejců, která má zaručit původ diamantů, vhodné pracovní podmínky lidí podílejících se na procesu těžby, popřípadě výroby a zpracování. 

Diamanty z laboratoře jsou přitom využívány nejen v odvětví módy a šperků, ale také v biotechnologiích, počítačové technice či třeba tepelných vodičích.