Indie se stává v populaci zemí číslo jedna a Číně se to nelíbí

Čína přichází o jedno ze svých prvenství: podle dat OSN přestává být nejlidnatější zemí světa. Tou se stala, stává nebo brzy stane Indie – přesný moment se nedá s jistotou určit. Peking z rostoucího potenciálu sousední velmoci nemá radost a zdůrazňuje, že nejde jen o kvantitu.

Podle údajů, které minulou středu zveřejnila OSN, Indie do poloviny letošního roku s jistotou překoná Čínu a bude mít téměř o tři miliony obyvatel více. Vzhledem k tomu, že Indie od roku 2011 neprovedla sčítání lidu, není snadné určit přesná čísla. Odhaduje se však, že v zemi žije přes 1,4 miliardy lidí. To je dvakrát více než celá populace Evropy.

Porodnost v zemi přitom začala klesat už v 70. letech, kdy se mnoho Číňanů stěhovalo do měst a po Velkém čínském hladomoru se zvedala i životní úroveň lidí. Pro mnoho rodičů v takové situaci nebylo nutné ani výhodné, aby si pořizovali tolik dětí jako dříve.

Velmi podobný trend je vidět i v Indii, ovšem bez rázných zásahů státu k němu docházelo přirozeněji a pozvolněji. I tam ve skutečnosti růst populace zpomaluje, jen to není tak výrazné jako u souseda. Podle odhadů ale v roce 2064 nastane i v Indii podobná situace a obyvatel začne ubývat.