Zdravé stravování

Mozek potřebuje pro svoji práci klid, rovnováhu a především plynulé zásobení polysacharidy, které si v pravidelných odstupech rozkládá na glukózu. Jakmile mu je nedodáme, ať už ve formě polysacharidů, nebo monosacharidů, začne strádat, nemá totiž z čeho brát energii potřebnou k práci, a nám nezbývá nic jiného než si rychle dát něco sladkého, co mozek povzbudí k lepšímu výkonu a nám zvedne náladu. Většinou sáhneme po sladkém nápoji, kousku čokolády, sušence, prostě hledáme rychlý zdroje energie. Někdo si k tomu dopřeje ještě cigaretu. Mozek se na chvíli uklidní, ale za chvíli hladina glykemie klesne a situace se opakuje…

Čím tedy své „chytré hlavě“ prospějeme? Začneme-li využívat správný zdroj polysacharidů, máme vyhráno. Tím správným zdrojem jsou cereálie ve formě ovesných vloček. Ovesné vločky jsou skvělou snídaní – ideální je doplnit vločky kousky čerstvého ovoce nebo dosladit je medem. Dalším zdrojem polysacharidů jsou luštěniny, vlašské ořechy nebo nesolené mandle.

Ruku na srdce

Svému srdci uškodíte, budete-li se dlouhodobě přejídat potravou plnou nasycených a transmastných kyselin, rafinovaného cukru, bílé mouky, přesolených uzenin a chipsů. Pokud jste se už kvůli svému životnímu stylu dopracovali k cukrovce, ubližujete si.
Ovesné vločky pomohou i vašemu srdci. Kromě omega-3 mastných kyselin obsahují foláty a draslík. Navíc obsahují velkou dávku vlákniny, která napomáhá snížení cholesterolu v krvi. K obědu si častěji dopřejte rybu. Losos, tuňák, sleď a sardinky jsou nejbohatším zdrojem omega- 3  mastných kyselin. Dokážou snížit krevní tlak i riziko infarktu na pouhou třetinu. Maso z lososa obsahuje účinné antioxidanty, jako je astaxanthin, který pomáhá zbavit se aterosklerotických plátů v cévách. Zdrojem energie pro srdce jsou koenzym Q10 a draslík.

Dopřejte si někdy avokádo, jehož dužnina podporuje snížení hladiny „zlého cholesterolu“. Jídelníček vhodně doplní čočka, cizrna a fazole jako zdroje polysacharidů, vápníku a vlákniny, špenát obsahuje množství draslíku, vlákniny a folátů.

Žaludek nešetříme

Žaludku neprospívá zvláště tvrdý alkohol, kouření, konzumace velkého množství červeného masa, uzenin, bílého cukru, tučných a solených jídel, stres a nedostatek spánku.
Máte-li podrážděný žaludek nebo proděláváte –li infekční onemocnění, měli byste se vyhnout některým potravinám. Pozor bychom si měli dát na mléčné výrobky. Virová nebo bakteriální infekce totiž může způsobit stav, kdy dochází k nedostatečné tvorbě enzymu, který štěpí mléčný cukr. Máte-li citlivý žaludek, měli byste se také vyhnout pálivému koření (i když překvapivě samo o sobě působí na trávení povzbudivě) a zejména kombinaci koření a tuků.
Bubliny samy o sobě mohou zhoršit pocity plnosti. Žaludek může rozzlobit pár sladkých perlivých nápojů nebo míchaných drinků s bublinkami. Na vině také mohou být různé konzervanty (například kyselina citronová). Mnoho z nás pocity plnosti řeší skleničkou něčeho ostřejšího – někdy to pomůže, většinou však riskujeme nepříjemné překyselení žaludku a podráždění sliznice. Pocit přeplnění není nikomu z nás příjemný; jídla s vysokým obsahem tuku navíc mohou aktivovat receptory, které zpomalují vyprazdňování žaludku. Citrusové plody mohou u citlivějších jedinců způsobovat reflux (pronikání žaludečního obsahu zpět do jícnu) a bolesti žaludku.

Žaludku vždy prospěje pravidelnost v jídle. Nárazové velké dávky jsou pro něj zátěží, kterou si uvědomíme až v momentě, kdy je nám těžko. Během pár volných dnů na konci roku není nouze o pozdní večeře a kombinace, které umožní všechny lákavé lahůdky spojené s oslavou svátků. Proto bývají problémy se žaludkem a žlučníkem častým důvodem k návštěvám na pohotovosti.

Žaludku prospějí ovesné vločky, med, sójové mléko, lněná semínka. Velmi dobrým prostředkem ke zklidnění žaludku je odvar z jablek vařených 15 minut v litru vody. Sliznici regeneruje lžička rozemletých lněných semínek s medem. Celer udržuje v kondici nejen žaludek, ale i střeva a močový měchýř. Působí rovněž antimikrobiálně a antimykoticky. Žaludek přivítá vařenou mrkev, ale i kysané zelí a zvláště šťávu z něj. Přirozeným prostředkem proti překyselení žaludku je banán.