České banky vypovídají bankovní účty firmám, které se zabývají kryptoměnami

Banky postupně vypovídají bankovní účty všem firmám, které se zabývají kryptoměnami. Těm se tak výrazně komplikuje podnikání. Na tiskové konferenci to řekl předseda České kryptoměnové asociace (ČKMA) František Vinopal. Asociace a její členové nyní podle něj pracují na společném postupu. Krajní, ale reálnou možností, je i přesun některých firem do zahraničí, dodal. Podle bank je obchodování s kryptoměnami rizikové z hlediska legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Problematika obchodu s virtuálními aktivy je nyní hodnocena i tuzemskými regulátory (Finanční analytický úřad a Česká národní banka) jako jedna z oblastí s vysokou mírou rizikovosti v oblasti legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti,“ reagoval mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Radek Šalša.

Celý bankovní sektor má podle něj aktuální zkušenost se zneužíváním virtuálních aktiv k legalizaci výnosů z trestné činnosti v podobě podvodných kybernetických útoků na jejich klienty, což potvrzuje zvýšené obavy členských bank z rizika plynoucího z obchodů s virtuálními aktivy a nutnost zavedení odpovídajících zvýšených kontrolních postupů.

ČKMA se podle Vinopala opakovaně pokoušela na formální úrovni vyvolat jednání se všemi bankami v ČR, avšak bez výsledku. „Aktuálně je v jednání společný postup členů ČKMA vůči bankám, které svým přístupem poškozují celý kryptoměnový trh,“ uvedl. Všichni členové asociace podle Vinopala přitom splňují povinnosti vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz (takzvaný AML zákon).